Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať lepšie používateľské skúsenosti. Používaním našej webovej stránky vyjadrujete súhlas s používaním súborov cookie.

Safari Velryby a Kosatky v Norsku
Šnorchliovanie s kosatkami

Od 4 200 €

Dĺžka zájazdu: 9 dní

Miesto odletu: Viedeň | Destinácia: Nórsko

Klimatizácia Kúpeľňa Salónik WiFi Potápanie

Potápačský výlet so šnorchlom na špeciálnom mieste so špeciálnymi zážitkami! Orca and Singledivers tour


V novembri ponúkame jedinečný zážitok z divočiny v severnom Nórsku. Táto expedičná plavba loďou vás zavedie cez majestátne fjordy a neustále sa meniacu zimnú krajinu, aby ste sa stretli s kosatkami a keporkakmi.

Celých päť dní sledujeme školy sleďov, kosatiek a veľrýb, ktoré ich nasledujú, v chránenom prostredí krásnych nórskych fjordov.

Ak to poveternostné podmienky a zvieratá dovolia (väčšinou áno), chodíme do vody šnorchlovať, aby sme tieto živé tvory mohli obdivovať vo vode aj pod vodou z blízka, aj zo vzdialenosti 4-5m.

Možno je to jediné miesto na svete, kde môžeme tieto zvieratá vidieť zblízka vo vode (a nemôžete vedieť, dokedy im to ešte dovolia), práve preto by ste mali ísť s nami!

Nenechajte si pokaziť náladu šnorchlovaním a studenou vodou, verte, že ani vy to nepocítite. Je to predsa skvelý zážitok, keď blízko vás pláva okra dlhá 9-10m, len pomyslite na to, že niektorí samci majú len chrbtovú plutvu veľkú ako vy. Alebo sa zamyslite nad tým, aké to je sledovať naživo to, čo ste videli len na prírodných kanáloch, keď sa z hlbín vynára keporkak s dokorán otvorenými ústami. Aký neopísateľný zážitok, aké príbehy, aké fotografie sa z toho dajú urobiť. V tomto prípade na chlad ani chvíľu nepomyslíte.

Ani sa nebudete cítiť ako v studenej vode, keďže v cene zájazdu u nás je na lodi zapožičaný suchý oblek Waterproof D9, suché 3-prstové rukavice a suchá šťuka, dokonca aj teplá spodná bielizeň a dokonca aj komplet vybavenie na šnorchlovanie.

Kosatky sú delfíny mečúne

Je to obrovský, inteligentný, no zároveň krutý dravec, no napriek tomu má v sebe akúsi delfínsku dobrotu. Samce delfínov skákavých, ktoré patria do skupiny zubatých veľrýb, môžu dorásť až do dĺžky 10 m, vážiť až 10 ton a mať chrbtovú plutvu až 2 m. Lovia v tímoch, inteligentne a systematicky, za najrôznejšími potravami, takže okrem menších rýb útočia aj na žraloky biele či dokonca na veľryby. Žijú v rodinách s 5-20 členmi. Nórsko rádo sleduje migráciu sleďov. Aj my teda budeme musieť ísť cestou sleďov. ????

Orcas-buvar-mečiar-delfín-zabíjačka-buvartura

Pozorujú sa po celom svete, no Nórsko je snáď jediné miesto, kde sa na ne dá ísť do vody pozrieť aj v nevýskumných expedičných podmienkach. Len málokto má teda možnosť každoročne ich pozorovať vo vode, plávať s nimi a pozorovať ich zblízka je zážitkom na celý život.

Ďalším živým tvorom na turné, ktorý je tiež veľkým zážitkom, je veľryba hrbáč.

Veľryba dlhoplutvá alebo veľryba keporkak (Megaptera novaeangliae) keporkak,

Medzi veľrybami minke patrí modrá veľryba k druhu veľryby. Dĺžka samcov sa pohybuje medzi 13-14m, zatiaľ čo samice môžu dosiahnuť až 15-16m. Jeho hmotnosť sa pohybuje v priemere okolo 25-30 ton. Jeho úzke prsné plutvy sú veľmi dlhé, silné a zakrivené a tvoria jednu tretinu dĺžky tela zvieraťa. Ich strava je veľmi pestrá, na naše šťastie radi využívajú aj migráciu sleďov na kŕmenie. Spomedzi mnohých druhov lovu je pre tento druh najtypickejší lov bublín. To je, keď sa tím jedného alebo viacerých jednotlivcov ponorí pod húf rýb a vypustí bublinkovú sieť, ktorá sa bude stále zužovať. Po úplnom obkolesení húfu rýb vystúpi na hladinu jedna alebo dve veľryby so svojimi ústa otvorené.

Vidieť takého bude tiež nezabudnuteľným zážitkom.
Môžete si z neho urobiť nádherné fotografie, či už fotíte alebo filmujete z vody alebo z motorového člna.

 

Podrobný popis zájazdu
Pred
Pravidlo číslo jedna pri pozorovaní divokej zveri znie: Nič nie je zaručené! Loď a posádka urobia všetko, čo je v ich silách, aby poskytli najlepší zážitok, ale samozrejme nemôžu nič zaručiť. Na túre hľadáme divú zver na voľnej vode a v nepredvídateľných poveternostných podmienkach. Preto prosíme všetkých hostí, ktorí cestujú s nami, aby mali realistické očakávania od zájazdu a boli flexibilní, takže zájazd bude určite zážitkom.
Naším cieľom počas cesty je šnorchlovať čo najčastejšie, s našou loďou sa môžeme ľahko pohybovať a sme v kontakte s ostatnými loďami v okolí, aby sme našli tie najlepšie miesta. Naši sprievodcovia dávajú pozor na kosatky a veľryby. Zvieratá však nie sú stále na tom istom mieste a ich nájdenie môže chvíľu trvať, no súčasťou expedičného dobrodružstva je aj hľadanie.

Niektoré dni možno neuvidíme vôbec žiadne veľryby alebo kosatky. Ale nenechajte sa tým odradiť. Počas čakania si vychutnajte nádhernú scenériu, fotografujte nádherné a zvláštne vtáky alebo strávte čas oddychom a spoznávaním spoločnosti na palube. A vždy je tu šanca, že deň sa skončí krásnou šou Aurora Borealis.

Aj keď spoločnosť nedáva žiadne záruky, že veľryby alebo kosatky uvidíme, v tomto období cestuje po mori už roky a dáva nám asi 80% šancu, že ich uvidíme.

1. deň: Príchod a nástup
Tromso-Nórsko

Naša expedícia začína v Tromsø, malom mestečku v arktickom Nórsku. Podľa plánu (v závislosti od letu) prichádzame na loď deň pred ubytovaním. Týmto spôsobom, aj keď bude let meškaný, prvý deň zájazdu nebude uponáhľaný. V skutočnosti tak budeme mať možnosť sa trochu aklimatizovať a preskúmať mestské múzeá a útulné centrum mesta.
Na loď sa môžeme dostať (v závislosti od letu) na druhý deň poobede v prvý deň skutočnej prehliadky. Na palube však budeme mať ešte dosť času, aby sme sa usadili v kajutách a preskúmali loď. Večer loď opúšťa prístav Tromsø a smerujeme k miestu, kde môžeme očakávať stretnutie s veľrybami.

Popri úžasnej večeri sa trochu zoznamujeme s ostatnými hosťami a posádkou lode.

Pripravte sa teda na chladné, ale obohacujúce dni na mori, počas ktorých môžeme objavovať jedinečné prírodné pamiatky.
Prineste si poriadnu dávku dobrodružstva a nezabudnite si doma svoje najlepšie fotoaparáty, pretože na hladine aj pod vodou sa vám podarí nafotiť snímky hodné National Geographic Magazinu.

2-6. deň: Hľadanie veľrýb a kosatiek
Celých päť dní sledujeme húfy sleďov a struky kosatiek a veľrýb v chránenom prostredí krásnych nórskych fjordov.

Naša loď má priestrannú palubu, takže si môžete vychutnať nádhernú scenériu. Lodný most je skvelým miestom na hľadanie veľrýb a vychutnávanie si krásneho svetla a výhľadov na nórske fjordy. (Samozrejme, aby ste vstúpili na mostík, ako na všetkých lodiach, musíte požiadať o povolenie kapitána, ale vo väčšine prípadov (pokiaľ nejde o nejaký vážny manéver) sme aj tu srdečne vítaní.)

Zvláštnosťou prehliadky je, že nás na dobrodružstve pri pozorovaní veľrýb a kosatiek sprevádzajú dvaja odborní miestni sprievodcovia.

Môžeme sa s nimi cítiť bezpečne a nielenže sa starajú o tím, ale tiež sa s vami delia o svoje znalosti. Urobia všetko preto, aby vám poskytli ten najlepší zážitok. Naši sprievodcovia a posádka lode neustále sledujú pohyb veľrýb a kosatiek a škôl sleďov, pretože tam, kde idú sleďy, nachádzame hlavné ciele našej výpravy.

Samozrejme, ako pri všetkých expedíciách, aj vy sa môžete zapojiť do hľadania. Nenechávajte teda ani ďalekohľad doma.

Keď sú vhodné podmienky, chytíme zverokruhy a vyrážame na vodu.

Šnorchlovanie s kosatkami a veľrybami
Počas zimnej výpravy za kosatkami a veľrybami je naším hlavným cieľom čo najčastejšie šnorchlovať s veľrybami a kosatkami. Na palube sú k dispozícii špeciálne nepremokavé suché obleky a vybavenie na šnorchlovanie, ale ak chcete, môžete si priniesť aj vlastné.

Ak v blízkosti uvidia veľryby, posádka lode spustí motorové člny a pripraví sa na ponor. Kým sa budú pripravovať, budete mať o niečo viac času skontrolovať, či ste nabili fotoaparát, kameru alebo GoPro. Potom sa môžete prezliecť do suchého oblečenia, rýchla prehliadka a môžete vyliezť na vodu, aby ste sa dostali čo najbližšie k zvieratám, aby ste ich konečne videli zblízka.
K veľrybám sa vždy približujeme opatrne, nízkou rýchlosťou a pohybujú sa smerom k strane „veľrybej tašky“. Miestny sprievodca vždy najprv zostúpi do vody a posúdi, či je bezpečné šnorchlovať, potom môžeme ísť aj my.

A teraz môžeme konečne nahliadnuť do sveta veľrýb, čo je skutočne jedinečná príležitosť, keďže môžeme plávať spolu s týmito obrovskými zvieratami. Vychutnať si chvíľu!

orca-buvarkodas-fotozas-buvartura

Ako neprechladneme v studenej vode?
V cene zájazdu je jeden Vodotesný suchý oblek D9 so všetkým príslušenstvom pre každého účastníka na jeden týždeň. Ide o potápačský oblek, do ktorého sa voda vôbec nedostane. Tým je zabezpečená tepelná ochrana. Loď tieto oblečenie vyvinula spolu so švédskou spoločnosťou špeciálne pre arktické šnorchlovanie. Na túru dostanete pohodlnú spodnú bielizeň, suché rukavice, suché 3-vrstvové rukavice, takže budete mať mokrú len malú časť tváre, ale zo skúsenosti môžem povedať, že už je to jedno.

Môžete si však priniesť aj vlastnú výbavu, ak sa do nej chcete ponoriť.

(Podrobnejšie informácie o suchom oblečení nájdete nižšie)

Čo tak ísť sa potápať v blízkosti kosatky?
Má to jednoduchý dôvod, a síce, že potápanie je príliš pomalé. V čase, keď tím vstupuje a/alebo vychádza z vody, veľryby a kosatky už dávno odplávali ďaleko od nás.

Kosatky sledujú húfy sleďov, takže stretnutie s nimi netrvá dlhšie ako 2-10 minút, prídu, sú okolo nás a už plávali. Samozrejme, pokojne sa za nimi vydáme aj s motorovými člnmi, takže celkovo ich pri niektorej našej vychádzke stretneme veľakrát, no s fľašou sa im, žiaľ, nedá konkurovať. 

 

 

Pozor fotografi prírody!
Ak sa nerozhodnete pre potápanie alebo sa vám nechce do vody, môžete si vychutnať aj fotenie veľrýb a kosatiek z priestrannej paluby lode. Môžete sa však pridať aj do pozorovacieho tímu zverokruhu (motorového člna), takže veľryby a kosatky môžete pozorovať zblízka aj s bežným pozemským fotografickým vybavením, ktoré vám poskytuje vynikajúce možnosti fotografovania.

Toto je skutočná špeciálna expedícia pre milovníkov fotografovania prírody . Vtáky, ryby, jelene, veľryby... kto ich nechce mať na svojich fotkách?
V lietadle sa očakáva 8 kg príručnej batožiny a 25 kg zapísanej batožiny, takže si na zájazd môžete vziať aj svoje profesionálne fotoaparáty.

Veľké teleobjektívy samozrejme nenechávajte doma! 

 

Pomôžte skúmať a chrániť kosatky svojimi fotografiami
Spoločnosť organizujúca turné sa podieľa na výskume kosatiek v severnom Nórsku ako partner nórskeho prieskumu kosatiek. Takže teraz môžete byť súčasťou tohto projektu aj vy, pretože ktokoľvek s fotoaparátom sa môže zapojiť do práce a pomôcť zachrániť kosatky po celom svete. Co musis urobit?! Do dlhodobého projektu identifikácie nórskych kosatiek môžete prispieť zaslaním fotografií chrbtových plutiev kosatiek vo vysokom rozlíšení, ako aj informácií o tom, kde a kedy boli fotografie zhotovené!

Okrem toho, na podporu výskumu kosatiek, za každého cestujúceho, ktorý s nami cestuje do severného Nórska, loď venuje časť ceny zájazdu na nórsky výskum kosatiek.

A ak by sme si chceli oddýchnuť od zážitkov strávených na mori, môžeme sa vybrať aj večer na breh navštíviť niektoré z historických rybárskych dediniek, ktoré sa nachádzajú medzi fjordmi.

7. deň: vylodenie, odlet domov
Naše lode sa zvyčajne dostávajú späť do Tromsø 6. večer pred pristátím. Na druhý deň po raňajkách a rozlúčke s posádkou je teda bohužiaľ čas vystúpiť na breh. V závislosti od odletu lietadla organizujeme transfer na letisko alebo do hotela, ale po predchádzajúcej dohode je možné si pobyt v Nórsku predĺžiť.

Naša loď na turné bude Polarfront (16 osôb) (alebo Panna (12 osôb), v závislosti od žiadateľov)
Nižšie sú uvedené informácie o Polarfront! Ak príde len Panna, tak sa každého opýtame, či je vhodná aj táto loď.

MS Polarfront/Virgo je luxusná expedičná loď postavená v roku 1976.

V roku 2018 bol krásne zrekonštruovaný a svojim pasažierom ponúka luxusný a kvalitný zážitok. K dispozícii je celkom 8 dvojlôžkových kajút, v ktorých sa môže ubytovať maximálne 16 hostí. Kajuty sú umiestnené na spodnej palube a každá má aspoň 2 okná. Kajuty sú priestranné a každá má vlastnú pohodlnú kúpeľňu so sprchovacím kútom. Nájdete tu aj sušič vlasov, župany a toaletné potreby.

MS Polarfront má veľkú vonkajšiu palubu na prednej aj zadnej palube lode so saunou a vírivkou na zahriatie po dlhom chladnom dni na arktických moriach. Vo vnútri sa nachádza pohodlný salón, jedáleň, knižnica a fitnes.

Obdivovanie polárnych svetiel bude nezabudnuteľným zážitkom pri posedení vo vonkajšej horúcej vírivke.

Na lodi máme 2 zverokruhy (motorové člny), ktoré nám umožňujú ľahšie sa priblížiť k pobrežiu, aby sme mohli preskúmať pevninu aj na tých najodľahlejších miestach.

Polarfront má kapacitu až 15 hostí a má 8 pohodlných apartmánov.

O suchom oblečení
Pre expedíciu za šnorchlovaním v Arktíde poskytujeme vysokokvalitné vybavenie na palube s láskavým dovolením nášho švédskeho partnera Waterproof International.
Toto vybavenie je špeciálne navrhnuté na šnorchlovanie v studenej vode, takže si môžete byť istí, že vám poskytne primeranú tepelnú ochranu a ľahké plávanie a pohyb vo vode.

Náš vodotesný balíček na polárne šnorchlovanie obsahuje:

Vodotesný D9 Snorkel Snorkel Drysuit
Naše suché obleky na šnorchlovanie sú vyrobené z ultraľahkého materiálu s predným zipsom a latexovými tesneniami na krku a zápästiach. Určite v nej tak zostanete v suchu.

Vodotesné, dobre viditeľné podbradníky
Teplé podbradníky majú jasne oranžový pásik a reflexné nášivky pre dokonalú viditeľnosť. Zverokruh na nás teda môže bez problémov dávať pozor aj na rozbúrenom mori a za zhoršených svetelných podmienok. Šťuka je dvojvrstvová a manžetová, takže poskytuje skutočnú ochranu pred studenou vodou.

Vodotesné 7 mm rukavice G1
3-prstové polosuché rukavice sú navrhnuté s vnútrom "glide skin" pre ľahké nazúvanie a vyzúvanie, takže hoci poskytujú dokonalú tepelnú ochranu, sú stále jednoduché a pohodlné. V skutočnosti je manipulácia s fotoaparátom jednoduchá. Rukavice sú súčasťou série Waterproof 'Polar Evolved'. Tieto produkty boli tiež vyskúšané a testované v arktických oblastiach.

Vodotesné topánky B5 Sea Boots
Neoprénové topánky sú silné gumou vystužené mäkké topánky s nastaviteľnými remienkami a špeciálnou zarážkou „fin strap stoper“, ktorá zabraňuje zošmyknutiu plutiev.

Plutvy, potápačské masky a šnorchel
Potápačom poskytujeme aj masku a plutvy, ale odporúčame (hlavne kvôli Covidu), aby si každý priniesol vlastnú masku a šnorchel, ktoré si na tento zájazd môže bezplatne zapožičať v titánovej potápačskej škole.

Overalové spodné prádlo Warmtec - (u nás v cene zájazdu)

Overaly Warmtec sú špeciálne navrhnuté na nosenie pod suchým oblekom a udržia vás v teple v studenej vode pri šnorchlovaní. Dá sa však nosiť aj ako vetruodolná vonkajšia vrstva medzi ponormi na palube alebo na výlete na pobreží. Veľmi pohodlné a ľahko sa oblieka. Preto ani na tomto zájazde nemusíte platiť nájomné.

Povrchové oblečenie
Aby ste sa vo vode a vo vode cítili obzvlášť dobre, je veľmi dôležitá správna tepelná ochrana. Na potápanie je u nás v cene Tare zahrnuté spodné prádlo Warmtec, ale oplatí sa pripraviť aj na povrchové programy.
Odporúčame, aby ste si so sebou vzali nasledovné časti oblečenia:

Lyžiarske topánky, najlepšie vlnené
Termoprádlo
Teplé nohavice (ideálne sú lyžiarske nohavice)
Flísový alebo vlnený sveter, ak vám rýchlo prechladne, oblečte si až dva svetre.
Teplá pohodlná (páperová) bunda, napr. lyžiarska bunda.
 

Jedlo
Na lodi nás čakajú super kuchári a plný catering. To zahŕňa konzumáciu kávy, čaju a vody popri 3 hlavných jedlách denne.

Alkoholické nápoje a sýtené nealkoholické nápoje sa platia osobitne na konci zájazdu.

Podmienka účasti!
Na túto túru nemusíte byť certifikovaným potápačom.
V skutočnosti u nás môžete zostať, aj keď sa vám do vody nechce. Fotiť sa totiž dá z motorového člna aj z lode.

Šnorchlovanie je povolené od 16 rokov , ale iba ak je k dispozícii suchý oblek vhodný pre ich veľkosť. Suché obleky sú dostupné na palube od extra malých veľkostí (zodpovedajúcich veľkosti EÚ pre ženy 34) až po veľkosti pre dospelých. Môžete si samozrejme priniesť aj vlastný suchý oblek, ale nevyhnutnou podmienkou je vek a plavecké schopnosti.

Storno a poistenie
Náš tím venoval problematike poistenia veľa času, keďže v dnešnej dobe je ťažké predpovedať, čo bude o rok či dokonca o pár mesiacov.
Preto sme ako voliteľnú možnosť k zájazdu vyvinuli poistenie all inclusive (storno + potápač, úraz a batožina) v poisťovni EUB, ktorého cena je 4% z ceny zájazdu + BBP. cena.

Toto je cca. 90 000 HUF/osoba.

Týmto spôsobom sa môžete rozhodnúť, či chcete takéto poistenie uzavrieť alebo nie, ale príležitosť tu je.

Cestovanie
Podľa plánu poletíme z Viedne/Budapešti do Helsínk a odtiaľ do Tromsø bežným lietadlom Finnair. Odtiaľ transfer na loď alebo do hotela.
Lístky a presné časy odchodov sa, žiaľ, dozvieme až v novembri, no v Tromsø je zvyčajne deň navyše na prespanie buď pred zájazdom, alebo na konci zájazdu.

Jeho tohtoročná cena je cca. Bolo to okolo 800Eur

Samozrejme, môžete si k zájazdu pridať ďalšie dni, ale musíte nám to oznámiť vopred, pretože zvyčajne požadujeme skupinové lístky.

(Poplatok za ďalšie dni a deň v Tromsø nie je zahrnutý v cene zájazdu.)

 

 

Napíšte nám vaše otázky

* Požadované pole